П`ятниця, 29.03.2024, 14:34
Вітаю Вас Гость | RSS

Село Обельниця

Міні-чат
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 35
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Корчма

Корчма в селах завжди була невід`ємним атрибутом і знаходилась при головній дорозі на краю села. Наявність корчми в Обельниці зафіксована  у документах 1553 року [24 ] без вказання місця. Є перекази, на жаль, нічим не підтверджені, про те, що колись корчма знаходилась на кінці села біля теперішньої дороги, що веде до с. Юнашків. В земельній метриці села 1787 року корчма знаходилась, судячи з опису  земельних границь, на краю теперішнього села при в`їзді дорогою з с. Конюшки. Там вона проіснувала до 1942 р.

Власниками корчми у с. Обельниця, починаючи з кінця ХІХ століття, були жиди Фельди. Їх пам'ятають старожили. Останнім корчмарем був Фельд Майєр (Майорко). Корчма знаходилась під крутими берегами при в’їзді в село з с. Конюшки. Крім корчмарських справ, він займався відгодівлею худоби та вирощуванням цукрових буряків, наймаючи для цього на роботу селян. У нього було шестеро дітей. Найстаршими були сини Анкель і Гершко. Ще до Першої світової війни, а не виключено що й до початку ХХ століття, вони обидва поїхали в США і жили в Нью-Йорку. Там вони розбагатіли і стали власниками готелів. До Другої світової війни вони з родинами приїжджали до батьків.

Крім них, у родині Фельдів були ще син Вольф (Волько), дочка Роза, син Йосиф (Йосько), і наймолодший - Абрам 1907 р.н.

Ось що писала львівська газета про обельничан і обельницького корчмаря: "У нас люди замість бойкотувати горівку, так сильно пили, що жид Майор вибудував вже корчму аж за 20 тисяч корон (як пані Майорова каже: на збори добрих людей). Хоч вже в нас люди головно молодіж, що перестали ходити до корчми, але є ще багато таких, що чомусь " не можуть" обійтися без горівки й далі збогачують пана Майора". (Свобода, ч. 56/1911). 

Старші сини Фельда Майєра купили йому в м. Рогатині дім, в якому він здавав помешкання для урядовців і інших категорій службовців. Потім за радянських часів (після 1944р) там була школа механізації.

Молодші сини Фельда Майєра - Вольф і Йосиф мали свої магазини у м. Рогатині і там постійно проживали. В селі жили  Фельд Майєр з жінкою, їхня   заміжня дочка Роза з дочкою Люсею і наймолодший син Абрам.

Прихід  більшовиків у 1939 р Фельди пережили відносно спокійно. З приходом німців доля цієї родини стала трагічною. Фельд Майєр і його дружина, ховаючись від німців, замерзли у Верховині. Верховина - так називають сіножаті, що прилягають з півночі до  села   в долині р. Гнила Липа. Це вже були перестарілі люди віком за 80 років. Німці арештували дочку Розу з донькою Люсею і знищили їх. Така ж доля була і двох братів -Вольфа і Йосифа. Наймолодший із Фельдів - Абрам переховувався у селі і пропав  при невідомих обставинах.

 Чоловік Рози на прізвище Габель зумів уникнути арешту і залишився живим. Уже в 1960-ті роки він проживав у якійсь із союзних республік тодішнього Радянського Союзу і звертався листом у Обельницю з просьбою надати відомості про долю його дочки Люсі і дружини Рози. Та ніхто в ті часи не міг таких  відомостей надати.

В селі у 1903 р була тютюнова крамничка (трафіка) Лії Еммер [68, с.133], яка знаходилась  в центрі  дещо нижче нинішнього магазину. Біля 1922-1923 р її чоловік, який до 1914 р поїхав до США на заробітки, забрав її з двома доньками до себе. Це місце викупив у неї Микола Слободзян, який і побудував нинішню будівлю, що зараз служить сільським магазином.

Форма входу
Пошук
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Друзі сайту

Ковальський Ігор. Село Обельниця