Четвер, 18.04.2024, 11:50
Вітаю Вас Гость | RSS

Село Обельниця

Міні-чат
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 35
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Від авторів

Мати письмову історію села було давньою мрією обельничан, хоч не кожний мав можливість взятися за її написання. Поштовхом до написання історії села Обельниці стала праця одного із авторів цієї книжки п. Василя Лаби над вивченням історії с. Жовчів, що на Рогатинщині. При опрацьовуванні архівних документів п. В.Лаба зустрічав у них інформацію і про Обельницю. Він оповідав про це Марії Мороз, родом з Обельниці, яка  разом з ним працює викладачем  у Львівському автодорожньому технікумі. Вона поділилася інформацією в селі, а згодом познайомила п. В.Лабу із ініціатором написання історії села, вихідцем з Обельниці, кандидатом геолого-мінералогічних  наук, працівником Інституту геології і геохімії горючих копалин НАН України п. Мирославом Братусем. Так виникла домовленість про реальну спільну працю над вивченням і написанням історії Обельниці.

Написання історії села - невдячна справа. Не тільки тому, що важко знаходити архівні матеріали. Дуже пригодились спогади старшого поколіня і їх нащадків. Багато людей, що були учасниками і свідками подій в Обельниці, відійшли у вічність і відходили в процесі збору матеріалів до книги у 2003-2007 роках, забираючи з собою бачене і пережите. Найбільше матеріалів почерпнуто із спогадів найстаршого учасника і свідка подій в селі у ХХ столітті Братуся Дмитра Андрійовича (1912 - 2006) і інших згаданих у цій книзі. То ж хай при читанні книги не викликає ревнощів чи хули з боку окремих людей те, що про когось згадано більше, про когось менше. Певні ускладнення при читанні книжки можуть з'явитися через суперечливе розуміння жителями села окремих подій і фактів. Тому автори подавали відомості про події і факти так, щоби в них було найменше неточностей по суті. 

Ця книжка є першою спробою дати огляд історичного розвитку села Обельниці від найдавніших часів до наших днів. Огляд зроблений на основі вивчених архівних джерел, опублікованих збірників документів, довідкової літератури різних років видання та публікацій у періодиці, спогадів очевидців і учасників подій в Обельниці  у ХХ столітті, в  тому числі і автора.

Наведена у книжці  інформація  здебільшого подана без необхідних коментарів, щоб дати можливість мешканцям Обельниці поглянути з великої часової відстані на справи своїх предків, зрозуміти їх болі та турботи, пізнати їхній спосіб життя і мислення та усвідомлювати нинішньому поколінню свої діяння з врахуванням досвіду попередників. Кожному жителю села вона допоможе глибше і сильніше відчути себе причетним до прабатьківської землі, подбати про її подальший розквіт та добробут.

Дане дослідження зовсім не претендує на всеосяжність та універсальність, бо не можна "осягнути неосяжне". У першій спробі написання цієї книги використані не всі джерела до історії села у ХІV–ХХ ст. Вони розкидані також по архівах Відня, Варшави, Москви і інших міст держав, у складі яких була Західна Україна. Пошук документів до історії села проводився в Центральному державному історичному архіві України у Львові, відділі рукописів Наукової бібліотеки ім.В.Стефаника, Архіві Головних Актів Давніх у Варшаві. Усвідомлюємо, що поза межами цього дослідження залишилося ще багато документів, які відклалися в обласному архіві в Івано-Франківську і інших містах. Але й те, що вдалося зібрати тут, дає добру картину минулого, в яку майбутні дослідники будуть вплітати все нові і нові факти. Не виключено, що колись виникне потреба перевидати цю книжку, бо будуть виявлені нові документи, зібрані нові свідчення про життя Обельниці та її мешканців. Тому наступне перевидання буде більш інформативним і вийде при співпраці всіх зацікавлених у цій справі мешканців Обельниці. Лейтмотивом цього дослідження стали слова Т.Шевченка:

 

….Возвеличу

Малих отих рабів німих!

А на сторожі коло їх

Поставлю слово…

 

Хай слово стереже пам’ять про життя тисяч “рабів німих”, які мешкали в Обельниці, а їхні імена розгубилися у просторах місця і часу. Ця праця воскрешає "рабів німих" із забуття і повертає у пам’ять родин та нащадків. Може це дуже високо сказано, але саме ті “раби німі” протягом сотень років берегли щоденною мурашиною і непомітною працею українську ідею, традицію і духовність. Вони й зараз є надійною підпорою нашої держави.

Думаємо, що нашу працю і тепер і колись зможуть гідно оцінити мешканці і вихідці  Обельниці. Може дітям теперішніх мешканців Обельниці це дослідження допоможе раціональніше розбудовувати свою державу, не повторюючи помилок попередників.

Просимо читачів вибачити за ті помилки, які потрапили в це дослідження з використаних джерел. Адже документи, якими ми користувалися, складали в різні часи різні люди, які могли, як і ми, також припускатися помилок у написанні прізвищ чи інших назв. При можливості ми вносили корективи.

Форма входу
Пошук
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Друзі сайту

Ковальський Ігор. Село Обельниця